Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 27.02.2023

Z hráče trenérem

zhracetrenerem.png

Taky vás v poslední době napadlo, kam se poděla pověstná česká trenérská škola? A to nejen ta fotbalová, ale třeba hokejová nebo házenkářská. Podobnou otázku si položili také v Českém rozhlase, kde se tomuto tématu věnovali.

Jako hosta si pozvali bývalého reprezentanta a později úspěšného volejbalového trenéra Zděňka Haníka, který se o svých názorech zajímavě rozpovídal. Mimo jiné uvedl, že dříve fungovala česká trenérská škola jakýmsi "samospádem", kdy se bralo jako samozřejmost, že skvělý hráč bude i dobrým trenérem. Ale tak to samozřejmě nefunguje. V současném fotbalovém světě můžeme vidět hned několik důkazů. Například Jürgen Klopp během své hráčské kariéry rozhodně nepatřil mezi fotbalové megastar, ale to mu nebránilo dostat Liverpool mezi absolutní klubovou smetánku. A podobně u nás Jindřich Trpišovský, který už roky úspěšně vede pražskou Slavii.

Krom sportovní minulosti totiž nemalou roli hrají také životní zkušenosti, akademická vzdělanost, cílevědomost a touha neustále se učit novým věcem. Pokud vás toto téma zajímá, tak Čistý fotbal doporučuje skvělý dokument Návrat dream teamu, který můžete vidět na Netflixu. Americkému basketbalu tenkrát vrátil olympijské zlato právě kouč bez zkušenosti s hvězdnou NBA. Samotný rozhovor se Zdeňkem Hladíkem si pak můžete poslechnout na webu irozhlas.cz.