Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 28.01.2020

Výhrami a chamtivostí vstříc vlastnímu konci?

vlastni-konec.png

Čistý fotbal dlouhodobě mapuje nejen dospělý výkonnostní fotbal, ale také soutěže mládeže. Možná se budete divit, ale i tady si některé kluby najdou místo, jak zneužívat dotací na mládežnický fotbal a zároveň si podřezávat větev samy pod sebou tím, že se připravují o zájem těch nejmenších fotbalistů. Jak to funguje?

FAČR v rámci programu Talentovaná mládež posílá do jednotlivých center mládeže a klubů příspěvky podle počtu členů. Některé proto před sezónou pořádají masivní nábory nejmladších ročníků, papírově pak vedou hned několik družstev, ale ve skutečnosti v nich střídají třeba jen zlomek hráčů. Ostatní buďto na zápasy nikdy ani nezačnou chodit, nebo postupně skončí, protože ambice trenérů a vedení je neustále vyhrávat, takže staví stejné družstvo třeba do krajského i okresního přeboru. K čemu to vede?

Jednak k tomu, že v případě kolize zápasů se některé odehrají jen "na oko", ale ve skutečnosti se zkrátka neuskuteční - což je samozřejmě v rozporu s hracím řádem. Nebo tyto kluby žádají o zařazení svých zápasů na všední dny. To však logicky nevyhovuje těm "poctivým", kteří chtějí hrát o víkendech, kam fotbal podle nás patří. Spousty mladých hráčů pak kvůli tomu, že si nezahrají, s fotbalem končí a raději přechází ke konkurenčním sportům.

Nesmyslné lpění na vyhrávání i u těch nejmenších a zároveň snaha získat co nejvíce příspěvků za počet členů tak společně vedou k tomu, že fotbal přichází o nemalý počet dětí. Tento přístup je podle Čistého fotbalu neobhajitelný a ohrožuje budoucnost fotbalu. Co si o takovém počínání klubů myslíte? A setkali jste se s něčím podobným ve vašem okolí?