Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 05.01.2016

Volby FIFA: Kdo je ještě ve hře a kdo má největší šance vyhrát

images.jpg

Situace kolem volby předsedy největší fotbalové organizace světa se značně komplikuje. Volby FIFA se konají 26. února a největší favorit na zvolení Platiny je téměř jistě ze hry venku. Dveře se tak otevírají pro nepříliš známá jména. 

 

 

 

 

Po vyloučení Liberijského kandidáta Billity zůstává ve hře jen pět jmen - Alí bin Husajn, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale.

Prvně jmenovaný Ali bin Husajn je 40-ti letý Jordánský funkcionář, který od roku 1999 předsedá zdejší organizaci. A od roku 2000 je předsedou Západoasijské fotbalové federace WAFF. V roce 2011 se stal viceprezidentem FIFA. Husajn je považován za největšího favorita voleb. Na jaře 2015 neúspěšně kandidoval proti odstupujícímu Blatterovi.

Druhým na seznamu je Francouz Jerome Champagne. Tento kandidát by mohl být černým koněm volby. Již dříve se pohyboval ve FIFA a celou organizaci dobře zná. Byl považován za Blatterovo pravou ruku a po vnitřních bojích odstoupil z FIFA před MS 2010. Poté pracoval jako konzultant v zemích jako Kosovo, Palestina, nebo Izrael.

Třetím je Italo/Švýcar Gianni Infantino. Tento vystudovaný právník zastával za svou kariéru mnoho funkcí. Je členem UEFA od roku 2000. Výkonný výbor UEFA mu udělil plnou podporu jako náhradu za Michela Platiniho. Pokud by se tento Francouz přeci jen do boje o post předsedy FIFA vrátil Infrantino by se kandidatury vzdal. 

Čtvrtý je na listině kandidátů Salmán bin Ibrahím Chalífa. Tento předseda Bahrajnského fotbalu patří mezi nejvlivnější muže v celosvětovém sportu. Krom fotbalových aktivit je také předsedou asijského olympijského výboru. Velkou výhodou může být blízké přátelství s kuvajtským šajchem Ahmadem Fahadem Sabahem.

Posledním a pravděpodobně nejslabším kandidátem je Tokyo Sexwale. Tento bývalý Jihoafrický ministr byl stejně jako Mandela za dob Apartheidu 13 let vězněn. Doposud žádnou vyšší funkci v mezinárodním fotbale nevykonával.