Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 29.06.2018

Virtuální fotbal a výchova mladých hráčů

virtualni-zapasy.jpg

Čistý fotbal byl nedávno svědkem doslova skandální situace. Na prachaticku v jižních Čechách se totiž odehrávají virtuální zápasy, kdy hřiště zejí prázdnotou, ale výsledky se i přesto rodí!

Vše má zřejmě spojitost s tím, jak chtějí jednotlivé kluby nebo krajské svazy naplňovat hráčské kvóty u mládeže a díky tomu si sáhnout na větší část přerozdělovaných peněz. Kvůli tomu už se několikrát "odehrála" utkání, jaká svět neviděl. Výsledky do systému přišly, i když ve skutečnosti se žádná utkání neodehrála. A to je jen jeden z negativních aspektů, který současné nastavení systému plodí.

Tím dalším je přímý boj krajských svazů s těmi okresními. Dochází k odlákávání hráčů z menších klubů do větších nebo do akademií, čímž hráčské podhoubí skomírá a to nemůže mít v konečném důsledku pozitivní dopad. Musíme si (spolu s rodiči) přiznat, že ne každý mladý hráč může být Messi nebo Ronaldo. Na jednoho výjimečného hráče zkrátka připadá větší řada těch méně talentovaných, ale za to odhodlanějších, kteří hrají v menších klubech a vytvářejí širokou hráčskou základnu.

A s tou nesmíme plýtvat. Jako se tomu také děje v některých klubech, kde stejná sestava hraje zápasy hned několika mládežnických soutěží. Kluby v honu za co nejlepšími výsledky sázejí jen na úzký kádr a mnozí další hráči se tak na hřiště nedostanou. Čímž logicky ztrácí chuť do fotbalu a často ho dokonce přestanou hrát úplně - přejdou na jiný sport, nebo úplně skončí.

Měli bychom se nad systémem výchovy mládeže zamyslet, jestli jsou zrovna akademie tím pravým receptem, nebo jde jen o výhodné fotbalové trafiky pro bafuňáře, kteří si chtějí zajistit dobré žití. Co si o současné situaci ve výchově mládeže myslíte vy?