Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 15.07.2016

Rozhovor s předsedou JčKFS Janem Jílkem

jilek-rozhovor_2016.png

V jihočeském kraji proběhla v uplynulém ročníku soutěž slušnosti pod názvem FAIR CREDIT. Čtyři nejslušnější kluby z I. B tříd si odnesly ceny v hodnotě 10 000 Kč/tým. Nejen o tom jsme si povídali s předsedou Jihočeského krajského fotbalového svazu a prvoligovým rozhodčím Janem Jílkem.

Jak projekt FAIR CREDIT vzniknul? Kde byl ten první impuls pro zavedení soutěže slušnosti?
V rámci FAČR jsem v kontaktu i s dalšími krajskými předsedy a během vzájemné komunikace se mi pan Liba (předseda středočeského KFS) zmínil, že ve středočeském kraji mají soutěž slušnosti. Odtud tedy pochází ten prvotní impuls. Následně jsme vše prodiskutovali na našem výkoném výboru a rozhodli se spustit projekt FAIR CREDIT také v jihočeském kraji. Začali jsme v I. B třídách.

Kdo zajistil financování soutěže? Hodláte v ní pokračovat také v příštích letech?
Všechny ceny zajistila firma FAIR CREDIT. Ta se bohužel rozhodla své působení na trhu ukončit, nicméně své závazky vůči nám dodržela a kluby se svých zasloužených odměn dočkají. Se souteží slušnosti ale počítáme také do budoucna, takže teď se tedy pokusíme sehnat nového partnera.

Pokud by se to náhodou nepodařilo, jsme připraveni zajistit financování téhle soutěže z prostředků krajského fotbalového svazu - samozřejmě v rámci našich možností. Soutěž chceme navíc od příštího ročníku rozšířit také na I. A třídy.

Jaký ohlas měla tahle soutěž mezi jednotlivými týmy? Sledovali své výsledky v průběhu sezóny?
Soutěž probíhala poprvé, takže kluby se s ní teprve seznamují. Vlastně až teď, s vyhlášením výsledků a předávání cen, vidí, že to může přinést nějaké výsledky, respektive zajímavé ceny. A mnozí se o téhle akci dozvídají právě až teď - když vidí, že to funguje. Někteří sekretáři klubů totiž podobné věci přehlížejí, což je škoda. Proto jsme rádi za každou propagaci, díky které se povědomí o téhle činnosti může šířit mezi širokou fotbalovou obec.

V průběhu sezóny jsme hodnocení týmů nezveřejňovali, abychom nesnižovali, nebo naopak uměle nezvyšovali, jejich motivaci. Chtěli jsme, ať prostě hrají a na konci se uvidí, jak na tom kdo je.

A na závěr jedna otázka mimo téma; jak se těšíte na další ročník nejvyšší fotbalové soutěže?
Určitě nás čeká atraktivní ročník. S posílením pražské Slavie přibude další pohárový adept, vyšvihnout se ale může také nějaká další štika. Velmi zajímavá bude také druhá liga s Baníkem Ostrava, Olomoucí, ambiciózním Znojmem a samozřejmě Českými Budějovicemi. Rekrutovat se bude i nová reprezentace, takže fanoušek se určitě má na co těšit.

Z rozhodcovského pohledu je to bezesporu nové vedení komise rozhodčích. Z toho funkcionářského nás pak čeká supervolební ročník, kdy proběhnou volby okresní, krajské i celorepublikové. Rozhodně nás tedy nečeká nudný rok.

Děkujeme za rozhovor.