Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 01.11.2016

Rozhovor s předsedou Čistého fotbalu Lukášem Říhou

rozhovor-riha.png

Dnes vám přinášíme další zajímavý rozhovor. Na otázky odpovídal předseda Čistého fotbalu Lukáš Říha a vy si můžete přečíst jeho odpovědi, které vám přiblíží myšlenky Čistého fotbalu.

Kdy vlastně vzniknul nápad, že chcete dělat něco jako Čistý fotbal?
Bylo to někdy v letech 2013 nebo 2014. Prostě se ve mě probudila touha s tím stavem věcí ve fotbale něco udělat. Nejprve jsem to chtěl dělat čistě na vlastní pěst, ale když jsem viděl, že na jednoho člověka je toho až až, tak jsem se spojil s Petrem Novákem (místopředseda Čistého fotbalu) a Davidem Andělem (sekretář Čistého fotbalu). Společně jsme pak pokračovali v činnosti a oslovili i Markétu Haindlovou (předsedkyně České asociace fotbalových hráčů), která nás podpořila. Nejnověji nám pomáhá třeba společnost FOTBALservis.cz, se kterou jsme domluvili možnost natisknout na dresy klubů logo Čistého fotbalu ZDARMA.

Jak se k vaší iniciativě stavěli kluby, které jste začali oslovovat?
Zjednodušeně bychom je mohli rozdělit na dvě kategorie; první nás podporovala a vítala naše snažení, protože něco podobného u nás prostě chybělo. Ta druhá se nám vysmívala, že jsme snílci a celá snaha o očištění fotbalového prostředí je utopie. Nutno říct, že ta první kategorie je rozhodně početnější, což dává našemu fotbalu dobré vyhlídky na změnu. V současnosti sdružujeme už 57 klubů!

Co je v současnosti hlavní snahou Čistého fotbalu?
Je to změna volebního systému FAČR. Připravujeme legislativu, se kterou chceme seznámit pana předsedu Peltu a poté i paní ministryni Valachovou. To je náš nejbližší cíl. Do budoucna bychom pak rádi uspořádali turnaj, kde by bylo prezentováno využití videa ve fotbale atd. Kontinuálně pak hodláme pokračovat v šíření myšlenek FAIR PLAY a rád bych poznamenal, že naše snažení není namířeno proti nikomu konkrétnímu. Jde nám o to, abychom český fotbal očistili od nekalých jevů všeobecně, ne od konkrétních osob.

Jakými největšími neduhy podle Vás trpí současný český fotbal?
Podle mě je to hlavně vliv agentů. Myslím si, že trenéři nebo zaměstnanci jednotlivých klubů by leckdy dokázali přivést lepší hráče, než se podaří protlačit agentům. Je to tak trochu obchod s bílým masem. Agenti vytvářejí tlak na trenéry, aby jejich hráči nastupovali a ve výsledku tím samozřejmě trpí celý český fotbal, protože nehrají ti nejlepší, ale ti s nejlepšími agenty.

Pak si také myslím, že k lepší atmosféře kolem fotbalu by přispělo, kdyby se sportovní novináři zúčastňovali školení ohledně pravidel. Leckdy totiž napíší něco, co nedává úplně smysl, protože neznají nejnovější výklad pravidel a fakticky tím uměle vytvářejí dojem, že v českém fotbale se něco dělá špatně. Ne vždy tomu tak je.

Další věcí, která mě mrzí je to, jak jsou u nás přehlíženy naše fotbalové osobnosti. Myslím, že bývalí reprezentanti, kteří něco dokázali, jsou málo zapojováni do fotbalového dění. Mají zkušenosti ze světového fotbalu a myslím, že jejich vědomosti i know how by se daly využít ve prospěch fotbalu jako celku.

Děkujeme za rozhovor.