Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 12.05.2017

Rozhovor s Josefem Žižkou, předsedou FK J. Hradec 1910

rozhovor_zizka.png

Čistý fotbal přináší k aktuální kauze, která hýbe fotbalovou veřejností rozhovor s předsedou FK Jindřichův Hradec 1910 panem Josefem Žižkou. Ten se v některých médiích vyjádřil už dříve a ani v rzhovoru pro náš web se nevyhýbá přímým odpovědím.

Jak se díváte na současnou situaci? Hlavně zadržení předsedy FAČR M. Pelty a údajné machinace s dotacemi?
Současná situace je logickým vyústěním procesu, který machinacím předcházel. Jsem přesvědčen, že nejen předseda Pelta, ale i členové výkonného výboru by měli dát své funkce k dispozici, protože je FAČR obviněna i jako právnická osoba.

Myslíte, že za stávající situace by měl ve své funkci pokračovat také R. Berbr, který patří do nejužšího vedení a jen těžko si lze představit, že by o ničem nevěděl?
Platí, co jsem uvedl výše. Nastal čas na změnu.

Pokud by R. Berbr ve své funkci pokračoval, nebo dokonce posílil, Čistý fotbal by apeloval na vyvolání hlasování o důvěře této osobě mezi všemi fotbalovými kluby. Jak se díváte na tuto iniciativu?
Doufám, že se změní zrůdný systém delegování na VH FAČR a brzy na všech úrovních FAČR bude hlasováno elektronicky. Čistý fotbal přišel s touto iniciativou a má systém el. voleb promyšlen. V současné době leží tento návrh na LPO FAČR. Prostě volme všichni a vygenerujme nejlepší z nás. Stejným způsobem by se ovšem muselo hlasovat i o důvěře...

Pokud se bude fotbal ubírat stejnou cestou jako dosud, je to cesta do pekel. Ubývá dětí a mládeže, rodiče dávají děti raději na sporty, které mají lepší pověst. Pokud nebude široká základna, nemůže být špička na vysoké úrovni (což se projevuje v mezinárodních srovnáních).

Děkujeme za rozhovor.