Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 01.10.2017

O (vědomé?) zaslepenosti FAČRu

zaslepenost-facr.png

Fotbalová asociace je, zdá se, nepoučitelná. Po korupčním skandálu a následném odlivu finančních prostředků se totiž svazoví funkcionáři vytasili se vskutku nehorázným způsobem, jak nastalé situaci čelit. Hodlají finance vytáhnout z nejnižších pater fotbalu.

O co konkrétně jde? O systém školení trenérů. Zejména pak o školení nejnižší licence C. To dříve trvalo opravdu jen několik málo hodin a stálo vcelku přijatelných 500 Kč. Podle nově zavedeného systému, se kterým přišel generální sekretář FAČR R. Řepka a ředitel sportovně technického oddělení M. Prokeš, bude toto školení trvat cca 43 hodin a cena naroste už na poměrně tučný obnos 2 000 Kč. Zájemci o nejzákladnější trenérskou licenci navíc musejí za svými školiteli cestovat, hradit si ubytování a brát si kvůli třídennímu školení dovolenou. A nemusí jít přitom o malé vzdálenosti - například Plzeňský a Jihočeský kraj mají společné školící místo v Sušici, takže když tam pojede například zájemce z Dačic, čeká ho štreka bezmála 180 kilometrů! A to jen na místo určení, samozřejmě musíme počítat také cestu zpátky domů. Ke zmíněným nákladům na samotné školení tedy přibydou ještě další náklady na cestu.

Finančí prostředky, které FAČR tímto způsobem vybere, budou koncentrovány na ústředí v Praze a následně přerozdělovány zpět mezi vybrané kluby. Čímž se dostáváme k nepoučitelnosti a nehoráznosti fotbalové asociace. Právě kvůli machinacím, ke kterým systém zpětného přerozdělování přímo vybízí, byl v aktuální korupční kauze obžalován bývalý předseda FAČR M. Pelta. Proč se tedy k tomuto postupu FAČR znovu tak zaslepeně vrací? Proč tahá finanční prostředky z nejnižších pater fotbalu, když za aktuální problémy jsou zodpovědny naopak patra nejvyšší? Na první pohled by se dalo spekulovat o jakési malé domů, ale také o dalším způsobu, jak pomocí zpětného přerozdělování dostat páku na jednotlivé kluby.

Ať tak, nebo onak, podle našeho názoru jde ze strany FAČRu o naprosto nemorální a ostudné chování. Tento postup je buďto dílem funkcionářů, kteří pro výkon své funkce nemají odborné předpoklady, nebo se prostě a jednoduše snaží udělat z těch, kteří fotbal dělají na nejnižší úrovni z čisté lásky ke hře, hlupáky. Souhlasíte?