Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 15.01.2021

Nový předseda komise rozhodčích

predseda-komise-rozhodcich.png

Fotbalová asociace ČR konečně obsadila místo předsedy komise rozhodčích po odvolaném Jozefu Chovancovi.

Čistý fotbal pro připomenutí uvádí, že Jozef Chovanec byl odvolán v říjnu 2020 poté, co vyšetřovacího spisu Policie ČR vyplynulo jeho napojení na nechvalně proslulého bafuňáře Romana Rogoze. Právě po setkání s ním měl Chovanec změnit delegaci rozhodčích na druholigový zápas Vyšehradu s Líšní.

Novým předsedou komise rozhodčích se nyní stal Portugalec Vítor Manuel de Melo Pereira. Jak uvádí na svém webu fotbalová asociace, Pereira k FAČR přichází se zkušenostmi ze stejné funkce v portugalské, brazilské a naposledy řecké asociaci. Rodák z Lisabonu jako rozhodčí odřídil 104 mezinárodních utkání, včetně 24 zápasů UEFA Ligy mistrů. V roli sudího se např. zúčastnil FIFA MS ve Francii v roce 1998, FIFA MS v Japonsku a Koreji v roce 2002 nebo turnaje UEFA EURO v Belgii a Nizozemsku v roce 2000.

Čistý fotbal konstatuje, že příchod zahraničního experta není vůbec špatným krokem. Naposledy ve stejné funkci působil Polák Michal Listkiewicz, který byl odvolán - především díky tlakům Romana Berbra - v průběhu roku 2018, ale těšil se důvěře klubů i veřejnosti. Snad se Vítoru Manuel de Melo Pereirovi podaří získat si obdobně důvěryhodné renomé.

Současný stav, kdy do takovéto funkce musíme delegovat "posily ze zahraničí", však vypovídá také o tom, v jaké tristní situaci se český fotbal nachází. A to především personálně, chcete-li osobnostně. Co si o tom myslíte? Souhlasíte, že cizinec bude mít menší tendenci podléhat tuzemským tlakům?