Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 07.03.2022

Čistý fotbal sledoval mládežnická utkání

mladeznicka-utkani_2022-03.png

V sobotu 5. března udělal Čistý fotbal sondu do mládežnického fotbalu a navštívil v Praze trojici utkání. Nejvyšší dorosteneckou soutěž kategorie U19 reprezentovaly duely Meteoru se Zbrojovkou Brno (1:1) a Sparty s Karvinou (0:1). Kategorii U14 přípravný duel kombinovaného družstva Bohemians 1905 s Viktorií Žižkov (3:2).

První souboj, v němž domácí usilovali o důležité body k záchraně, byl velmi zajímavý. Nechyběly rychlost, průbojnost a dravost, které ale mnohdy přecházely ve zbrklost. To bylo asi jediné částečné negativum utkání, které se divákům muselo líbit. Kantýna v areálu ve Štěpničné tradičně nabízí rozmanité občerstvení, což je přidaná hodnota každého zápasu, i toho mládežnického.

Jak proti tomu rezonuje nedůstojné prostředí pro návštěvníky utkání ve strahovském tréninkovém centru Sparty Praha. Tento areál uvnitř bývalého Spartakiádního stadionu je nepochybně nejlepším tréninkovým centrem v České republice. Z pohledu návštěvníka utkání jde ovšem o pravý opak. Okénko se skromným občerstvením bylo pro hrstku diváků dostačující. Prostředí jedné z bývalých prominentních tribun Spartakiádního stadionu, na kterou návštěvníci zápasů musí prostě trefit, jelikož chybí navigační tabulky, však skýtá víc nebezpečí než pohodlí. Rozdrolené schody, trčící zrezlé části ulámaných sedaček a jako třešnička na dortu zamčené toalety. To vše dělá jinak dokonalému sparťanskému areálu, neomluvitelnou ostudu.

Smutnou realitu podtrhl i samotný zápas, který takřka ve všech fotbalových atributech za duelem ze Štěpničné zaostal. Kalich hořkosti vypili domácí, kteří v závěru nejprve neproměnili pokutový kop, aby krátce na to inkasovali jediný gól utkání. Průměrnému dorosteneckému zápasu by více slušela remíza, hosté si však tři body zasloužili. Na hřišti papírově silnějšího soupeře nezalezli. Naopak, v některých pasážích, byli lepší a nebezpečnější.

Třetím v řadě navštívených utkání byl balzám bezelstného a snaživého fotbalu v kategorii U14 na umělce ČAFC Praha. Mladí klokani nastoupili s řadou o rok mladších hráčů, Viktoriánům však byli víc než vyrovnaným soupeřem. Není tolik podstatný výsledek 3:2 pro „zelenobílé“, jako pohled na dvaadvacet fotbalistů, které jejich sport baví, na hřišti mu dávají vše, a kteří se řídí trefnými radami svých trenérů. Občerstvení? I na Čafce je to pražská tradice – zaslouží stejnou pochvalu jako to na Štěpničné.