Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 18.09.2020

13. komnata českého fotbalu

13-komnata.png

V úterý 15. září 2020 proběhla 22. Valná hromada FAČR, na které se znovu potvrdil nesoulad mezi českou a moravskou komorou. Ta česká (pod klikou Ramana Berbra) totiž přišla s návrhem, který by dvanáctičlenný výkonný výbor rozšířil o pozici číslo 13, jež by byla určena ženě. A moravská komora tento návrh zablokovala.

Generální sekretář FAČR Jan Pauly tento návrh obhajoval s tím, že to vyžadují dotační pravidla Ministerstva školství, která mimo jiné zohledňují i genderové poměry ve statutárních orgánech spolků, které žádají stát o dotace. Při své argumentaci se obratně oháněl také čísly; absenci ženy ve výkonném výboru FAČR vyčíslil na částku 15-20 milionů Kč. Jak k částce došel už bohužel neuvedl.

Při svém strašení však opomněl to nejdůležitější; že FAČR už ve svém vedení ženu má. Pozice předsedkyně Řídící komise pro Čechy je obsazená Dagmar Damkovou - manželkou Romana Berbra. Je tedy evidentní, že české komoře zase jednou nešlo o dobro fotbalu, ale o vlastní silové zájmy. Je totiž nasnadě, že pokud by byla 13. pozice ve výkonném výboru skutečně zřízena, partička kolem Romana Berbra by ji dozajista urvala pro sebe a poměr sil převážila na českou stranu v poměru 7:6. Moravská komora by tak fakticky ztratila možnost čelit vlivovým zájmům právě bafuňářů kolem Romana Berbra.

Je velká škoda, že česká komora není podobně progresivní třeba ohledně problematiky volebního systému, který Čistý fotbal dlouhodobě kritizuje a navrhuje změnu stanov. Samozřejmě zatím bezvýsledně, protože nastavená pravidla vyhovují právě úřadujícím mocipánům českého fotbalu.