Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 16.10.2018

Rozhovor: David Lafata

rozhovor_david-lafata_2018.png

Čistý fotbal vyrazil do jihočeského Olešníka, kde hraje David Lafata a pořídil s bývalým sparťanským kanonýrem zajímavý rozhovor, který vám dnes přinášíme.

Z prvoligových trávníků jste přesedlal na ty krajské. Jak ten přesun prožíváte?
Jsem hlavně rád, že mě kluci v Olešníku dobře přijali, samozřejmě i za to, že se nám daří a vyhráváme. Byl jsem hodně zvědavý, jak bude krajský přebor vypadat, třeba i na to, jestli mi bude chtít někdo nakopat, ale zatím musím lidem poděkovat; všude je to v klidu, krásné trávníky, rozhodčí pískají rovinu atd. Jsem z toho příjemně překvapen.

Vedete tabulku. Už se v týmu mluví o postupu do divize?
Samozřejmě jsme rádi, že jsme první, ale počítáme, že přijdou i porážky. Ty k tomu fotbalu také patří. Zatím tedy k divizi nevhlížíme, já osobně si myslím, že krajský přebor je pro Olešník ideální soutěž.

Jak vypadá váš denní program?
Třeba dnes ráno jsem byl na procházce se psem, pak nějaké úkoly s dětmi, oběd u rodičů - mamka dělala svíčkovou, ale já si dal rizoto (úsměv) a odpoledne fotbal. Po něm trochu posedíme s klukama…

Kolikrát jste byl na dopingovém testu?
V Čechách jsem byl jen párkrát, ale třeba v Rakousku nebo v evropských pohárech jsme byl hodně často, takže v tomhle směru jsem prokleplý. Vzhledem k tomu, že výběr probíhá losem, tak jsem měl na tohle docela štěstí (úsměv).

Trénujete také v regionální akademii v Českých Budějovicích, jak vás to naplňuje?
Vlastně jsem teprve začal, ale práce mě baví a doufám, že baví i ty kluky. Což souvisí s tím, že mít tady akademii je věc A, ale B musí být to, že hráči budou mít ambice se zlepšovat. Rozhodně to totiž nefunguje tak, že rodiče nám přivedou svoje dítě a mohou očekávat, že jim z něj uděláme Ronalda. Na většině je ale vidět, že chtějí, takže mít tady akademii, kde na sobě mohou pracovat, je super.

Zažil jste neslavné působení trenéra Stramaccioniho ve Spartě. Jak vlastně probíhala komunikace na tréninku, při předávání nějakých složitějších pokynů apod.?
Mluvilo se anglicky a složitější věci překládal Radek Kováč. Fotbalové výrazy si člověk osvojí poměrně rychle, ale v zápalu boje to pak člověku naskakuje nejprve v češtině a to už je trochu problém, když spoluhráč češtinu neovládá.

Kdo byl ve Spartě vaším nejlepším kamarádem?
Já nejraději vzpomínám na dobu, kdy ve Spartě působili Bořek Dočkal, Pavel Kadeřábek nebo Mario Holek. Vlastně hráči, kteří sem do Olešníku přijeli na rozlučku, kterou jsme pořádal. Já jsem v kariéře neměl problém s nikým, nicméně spoluhráčů jsem měl hodně, ale kamarádu jen pár.

V jednom rozhovoru jste před časem uvedl, že Spartě by ve vedení nejvíce pomohl Miroslav Pelta a Vlastimil Košťál. Stojíte si za tím i s odstupem času?
Nikdo není svatý. Na pana Peltu všichni nadávali a dnes si třeba přečtu článek, že za jeho vlády se alespoň určití lidé drželi na uzdě. A možná, co by za to český fotbal dal, kdyby to tak bylo i dnes. Moje osobní zkušenost je ta, že pan Pelta se ke mně choval vždy slušně a férově a takový zkušený funkcionář zkrátka dnes Spartě chybí.

Narazili jsme na internetu na zajímavý názor, že české kluby mají problém s rytmem středa-neděle-středa, protože po zápase se prostě chodí na pivo (smích). Jak je to?
Tak neříkám, že jsme si po zápase pivo nedali. Chodili jsme tedy spíše na večeře, ale nikdy to nebylo za hranou. K tomu rytmu středa-neděle-středa si myslím, že každý fotbalista raději hraje, než trénuje, takže maximálně to může být o nějakém zvyku, ale dá se to absolvovat. Obzvlášť, když ty pohárové zápasy jsou vlastně za odměnu.

Ve Spartě jste ještě mohl pokračovat, ale nakonec jste skončil. Co vedlo k Vašemu rozhodnutí?
Já si myslím, že ve Spartě by nikdo neměl být za zásluhy. Měli by tam být jen ti nejlepší hráči, takže ani já jsem tam nechtěl zůstávat za zásluhy.

Máte nějaké cíle v trenérské kariéře?
Upřímně; velké trenérské ambice nemám. Krom akademie trénuji ještě přípravku a to mě také naplňuje. Děti mají tu nezkaženou radost z fotbalu a to se mi líbí. Jinak nejraději vzpomínám na trenéry Radu a Lavičku. Oba byli féroví a za mě nejlepší trenéři, co jsem poznal.

Otázky čtenářů
Setkal jste se někdy s pokusem o ovlivnění zápasu?
Měl jsem to štěstí, že jsem se s ničím takovým nesetkal.

Jak vzpomínáte na Rakousko?
Vzpomínám moc rád a jedině v dobrém. Krásná země, měl jsem to kousek domů, příjemní lidé. Super angažmá.

Budete osobně přítomen na derby Sparta - Slavia?
Derby bude v neděli, takže by se nám to nemělo krýt se zápasem Olešníka. Když se nic nezmění, určitě na Letnou dorazím.

Davide,děkujeme za rozhovor a ať se daří :-)


Foto: Jan Škrle