Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 09.10.2018

Pád FIFA aneb kniha, kterou byste neměli minout

pad-fifa.png

Čistý fotbal vám dnes přináší poněkud netradičně také jeden knižní tip. Jde o publikaci Pád FIFA, kterou napsal vlivný britský sportovní novinář David Conn a přeložil Lukáš Pečeně.

Kniha má 341stran a přehledně mapuje odkrývání systémové korupce v největší fotbalové organizaci světa. Dalo by se to shrnout asi tím, že obsahuje vše, co jste si kdy mysleli o světovém fotbalu, ale doufali jste, že to není pravda. Pro tuzemského čtenáře je to trochu zvláštní čtení, protože k největším odhalením došlo relativně nedávno (v r. 2015), ale u nás tahle šokující kauza vyzněla jaksi do prázdna, což je nevyslovitelná škoda.

Při listování jednotlivými stránkami totiž člověk narazí na zjevnou inspiraci pro tuzemské bafuňáře. Zkrátka a dobře; fotbal je nemocný a není to pouze selháním jednotlivců, nýbrž závažnou nákazou celého systému, který korupci podporoval fakticky už od sedmdesátých let, kdy Mistrovství světa FIFA proniklo na televizní obrazovky. Právě tehdy se spustila jeho globalizace a začaly do něj přitékat obrovské sumy peněz, které krom záslužných aktivit končily také na skrytých kontech těch nejvyšších představitelů FIFA.

Připomeňte si jak skandální byla volba pořadetele MS 2022, proč Michel Platini musel odejít z fotbalového života, proč má korupce své temné kořeny i ve spojení s takovými značkami jako je Adidas i další nechutné detaily. Bez poskrvny nezůstane ani současný šéf FIFA Gianni Infantino a Čistý fotbal doufá, že podobnou publikaci někdo zkompletuje také pro českou fotbalovou scénu. Materiálu by se totiž našlo dost.