Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 17.01.2019

Mezery v přestupním řádu FAČR

prestupni-rad.png

Krom nedávného připomínkování novely zákona o podpoře sportu Čistý fotbal dlouhodobě pracuje také na změně některých stanov a volebního řádu FAČR. Na základě podnětů od klubů nejnověji řešíme mezery v přestupním řádu.

Jednou z kliček, která bývá často využívána především v příhraničních krajích, je využití toho, že při návratu ze zahraničního angažmá může hráč zamířit do libovolného týmu dle vlastního uvážení. Stačí tedy na půl roku zamířit za hranice a při návratu jste fakticky volným hráčem - váš mateřský klub za vás navíc nedostane ani korunu. Čistý fotbal si myslí, že ani při návratu ze zahraničí by mateřský klub neměl přijít úplně zkrátka. Podle našeho názoru by měl klub, který hráče vychoval inkasovat odpovídající výchovné.

Další často zmiňovanou mezerou v přestupním řádu je fakt, že členský klub FAČR, který hodlá uzavřít s vybraným hráčem profesionální smlouvu, je povinen písemně informovat klub, v němž tento hráč působí, ještě před zahájením jednání s hráčem. To se často neděje a profesionální kluby se v tomto ohledu chovají k výkonnostním oddílům značně přezíravě. Jenže regule FAČR neuvádějí žádný postih, který by hrozil klubům, které začnou s hráčem vyjednávat bez vědomí jeho stávajícího oddílu.

Narazili jste na podobné mezery v přestupním řádu? A souhlasíte, že podobná "okénka" je třeba vymítit?